تبلیغات
NASH&LEBRON - هر دبیرستانی kobe یا lebron نیست.
NASH&LEBRON

استیو لبرون و دیگر هیچ

هر دبیرستانی kobe یا lebron نیست.

چهارشنبه 26 اسفند 1388

نوع مطلب :اطلاعات بسکتبالی، 

در تاریخ nba بازیکنان زیادی بوده اند که تصمیم بر زود حرفه ای شدن گرفته اند٬ اما خیلی از اینها به اندازه kobe bryan ٬ lebron james یا dwight howard خوش شانس نبوده اند. زندگی خیلی از این کاندیدهای ستاره شدن پر از فراز و نشیب است

kobe bryant ٬ lebron james ٬ dwight howard و kevin garnett...

جدا از بسکتبال فوق العاده٬ حسابهای بانکی لبریز شده از پول و شهرت فراوان٬ این ۴ ستاره یک نقطه اشتراک دیگر نیز دارند و آن اینست که همه آنها پس از فارق التحصیل شدن از دبیرستان ٬ بجای رفتن به دانشگاه ٬ حرفه ای شدن و رفتن به nba را ترجیح داده اند و اگر موفقیتهایی را که بدست آورده اند را مدنظر قرار دهیم ٬ به این نتیجه میرسیم که این ستارگان راه صحیح را انتخاب کرده اند.اما اصل موضوع اینگونه نیست...

این نامها استثنا هایی هستند که در بالای یک لیست طولانی قرار میگیرند و متاسفانه تمام بازیکنانی که بجای ادامه تحصیل مستقیما از دبیرستان وارد nba میشوند به اندازه این اسامی خوش شانس نیستند.

reggie harding در سال ۱۹۶۲ به عنوان اولین دبیرستانی nba از طرف تیم detroit انتخاب شد.harding زندگی حرفه ای خود را فقط ۴ سال توانست ادامه دهد. پس از detroit مدتی در chicago بازی کرد و فقط در ۲۰۵ بازی که توانست وارد زمین شود میانگین ۹ امتیاز و ۹ ریباند را بدست آورد٬ مشکلات خارج از زمین و اعتیاد به مواد مخدر باعث شد زندگی ورزشی او خیلی زود به پایان رسد و در سال ۱۹۷۲ وقتی که تنها ۳۰ سال داشت دار فانی را وداع گفت.

بعد از harding تا سال ۱۹۷۵ هیچ دبیرستانی به لیگ راه پیدا نکرد . در draft آن سال دو بازیکن یعنی darryl dowkins و bill willoghby قدم به لیگ گذاشتند ولی آنها هم هیچوقت نتوانستند پاسخگوی انتظارات باشند.dowkins به قابلیتهای بدنی خود جلب توجه میکرد ٬ او که با slam dunk های حلقه شکننده خود معروف شده بود بدلیل مشکلات مشروب و قمار ٬ با وجود استعداد مثال نازدنی اش هیچوقت حتی تا حد all-star هم پیش نرفت. وی بعدها گفت:"هیچوقت از اینکه به دانشگاه نرفتم پشیمان نیستم ولی فکر میکنم اگر آن حلقه ها را اول در دانشگاه شکسته بودم و بعد به nba میرفتم ٬ الآن در کنار kareem abdul jabbar از من هم صحبت میشد."

moses malone در سال ۱۹۷۴ از دبیرستان فارغ التحصیل شد اما در سال ۱۹۷۶ با تیم utah stars قدم به لیگ گذاشت٬ او که تا سال ۱۹۹۵ در nba بازی میکرد به یکی از ستارگان بزرگ تاریخ لیگ تبدیل شد.

bill willoughby هم در ۶ سال ۸ تیم عوض کرد و هیچوقت رویا هایش به واقعیت تبدیل نشد.

پس از willoughby مدیران باشگاه ها در نگاهشان به دبیرستانی ها تا حدی تغییر دادند ٬ به شکلی که تا سال ۱۹۹۵ هیچ بازیکن دبیرستانی در draft انتخاب نشد.

اما در سال ۹۵ یک استثنا وجود داشت. نوجوانی لاغر و قد بلند که در یک مدرسه دولتی در شیکاگو بازی میکرد نگاه تمام امریکا را به خود جلب کرده بود. زمان زیادی طول نکشید تا اخبار کشور به این نوجوان که از همسنهای خودش بسیار بلند قامت تر بود و انرژی خاصی در بازیهایش داشت لقب کودک (the kid ) را بدهد.

نام این کودک kevin garnett بود که بسکتبالی بسیار فراتر از سن خودش بر روی پارکتهای farragut academy بازی میکرد. kevin garnett برای اینکه نگاه مدیران به دبیرستانیها را عوض کند تصمیم بر    حرفه ای شدن گرفت. garnett در سال ۱۹۹۵ در رتبه پنجم draft شد و بعد از آن هم فکر کنم همه بدانند: ۱۳ بار all-star ٬ جایزه mvp ٬ جایزه مدافع سال٬ مدال طلای المپیک و قهرمانی لیگ عناوینی از افتخارات این ستاره بزرگ تاریخ nba است.

همانگونه که willoughby ۲۰ سال ٬ با عدم موفقیت خود جلوی شکوفایی دبیرستانیها را گرفت ٬ garnett با درخشش خود دوباره راه را برای این جوانان باز کرد.

پس از garnett در سال ۱۹۹۶ دو بازیکن دیگر وارد لیگ شدند که یکی از آنها کودکی بود که با استعداد فوق العاده  و چهره جالب و مدیاتیک خود در همان دبیرستان توجه تمامی رسانه ها را به خود جلب کرده بود. kobe bryant اولین بسکتبالیستی بود که تمامی بازیهای سال آخر دبیرستان وی از رسانه های ملی مستقیم پخش شد. kobe از همان ابتدا با رفتارش خود را به عنوان یک ستاره به مردم امریکا قبولاند. میهمانی فارغ التحصیلی دبیرستان خود را با خواننده معروف brandy رفت٬ در شب draft خود به مدیران باشگاه charlotte hornets گفت میخواهد در lakers بازی کند و انها را مجبور به قبول معاوضه او با divac کرد٬ در دومین سال حضور خود در لیگ بعنوان جوانترین all-star تاریخ لیگ به تاریخ پیوست٬ jordan او را جانشین خود معرفی کرد و به چهره اول لیگ تبدیل شد.۱۳ بار all-star ٬ ۴ قهرمانی ٬ جایزه mvp ٬ جایزه mvp فینالها٬ مدال طلای المپیک ٬ انتخاب وی بعنوان بهترین بازیکن دهه و...عناوینی است که kobe را به یکی از بهترین بازیکنان تاریخ nba و حتی به نظر خیلی ها بهترین تبدیل کرد.

بازیکنی که همزمان با kobe در آن سال draft شد jarmain oneal بود. او با اینکه در دوران نخست ورود به لیگ در ترکیب شلوغ بلند قامتهای prtland جایی را برای خود پیدا نمیکرد بعد ها تا حد all-star پیش رفت. oneal با وجود فراز و نشیبهای زیادی که در زندگی ورزشی خود داشته ٬ موفق شد بعنوان یکی از بلند قامتهای شاخص لیگ خود را معرفی کند.اما متاسفانه او همیشه با خاطره آن دعوای تاریخی بازی detroit-indiana در سال ۲۰۰۴ به یاد آورده خواهد شد.صحنه مشت او بر صورت یک طرفدار در وسط زمین بعموان یکی از خجالت آور ترین صحنه های تاریخ nba نام گرفت.

یکی دیگر از اسمهای آن دعوای جنجالی یعنی stephen jackson هم از جمله بازیکنانی است که از دبیرستان آمده.شخصیتی که همراه ron artest در سکوها داشت طرفداران را میزد٬ یا در خروجی یک night club در یک درگیری مسلحانه شرکت میکرد و یا با مربی خود زد و خورد میکرد٬سر انجام توانست خود را بعنوان یک بسکتبالیست خوب به همه بشناساند.چه کسی میداند ٬ شاید اگر توانسته بود استعدادهای خود را با رفتاری درست تناسب دهد ٬ امروز در بحثهای kobe بهتر است یا lebron نام او هم جایی برای خود پیدا میکرد.

بازیکن دیگری که همراه jackson در سال ۹۷ وارد لیگ شد tracy mcgrady بود. او با استعداد مثال نزدنی خود با اینکه فصل های بسیار خوبی را پشت سر گذاشته٬ هیچگاه نتوانسته است از دور اول play-off فراتر رود. خواست پیروز شدن در t-mac همیشه زبانزد بوده ولی با وجود مصدومیتهای شدید و اگر هم حالات روحی او را در نظر بگیریم ٬ نباید زیاد به او سخت گرفت و اگر عادل باشیم او یکی از ستارگان بزرگ سالهای اخیر لیگ بوده است.

در سال ۹۸  سه دبیرستانی دیگر وارد لیگ شدند.al harington و rashard lewis دو تن از انها بودند که خیلی راحت توانستند خود را بعنوان نو واردهای امتیاز آور خوب به لیگ معرفی کنند٬ ولی korleon young که همراه آن دو امد شاید لقب ضعیف ترین دبیرستانی تاریح لیگ برازنده اش باشد. بازیکنی که از چین تا استرالیا٬ روسیه تا ایتالیا و اسراییل پیش رفت و با وحود پتانسیل بالایی که در او دیده میشد حتی در اروپا هم جایی برای خود پیدا نکرد.

در سال ۱۹۹۹ هجوم بازیکنان دبیرستانی به لیگ شدت گرفت. در آن سال اسمهایی مانند jonathan bander و leon smith نظر ها را بخود جلب کردند. bander هم با شخصیت جالبش و هم بعنوان بازیکن٬ درست در زمانی که داشت پیشرفت میکرد بدلیل مصدومیتهای پیاپی مجبور به کنار گذاشتن ورزش شد.نقطه مهم در زندگی او را طوفان katrina میتوان شمرد.پس از اینکه بسکتبال را کنار گذاشت در new orleans درگیر مصیبت katrina شد . پس از ان نیز در همانجا ماند و با کمکهایی که بعد ها به سیل زده ها کرد به زندگی بازگشت. پس از اتفاقاتی که در آنجا برای وی رخ داد ٬ تصمیم گرفت به بسکتبال بتز گردد و در حال حاضر نام او در لیست تیم new york قرار دارد.

leon smith هم بیش از آنکه بعنوان یک بسکتبالیست شناخته شود ٬به عناوینی نظیر کسی که ۲۵۰ عدد آسپرین را در آن واحد قورت داده و اقدام به خود کشی کرده است یا دوست دختر خود را تهدید به قتل کرده است شناخته شد. هیچوقت نام او با بسکتبال ادقام نشد.

دو بازیکن دیگر دبیرستانی که در مدرسه غوغایی بپا کرده بودند در سال ۲۰۰۰ وارد لیگ شدند:darius miles و deshawn stevenson .

miles هم مصدومیتهای زیادی را پشت سر گذاشت ولی او در زمان سلامتی هم بیشتر از بسکتبال وقتش با مواد مخدر و مشکلات اینچنینی گذشت. stevenson هم با اینکه هراز گاهی به پلیس مشکلاتی پیدا میکرد ٬ نهایتا توانست به عنوان یک بازیکن مدافع جایی برای خود در nba دست و پا کند.

در سال ۲۰۰۱ ٬ kwame brown نتوانست اتیکت رتبه اول draft از طرف michael jordan را حمل کند و این عنوان بر دوشش سنگینی کرد.او بعنوان یک سنتر معمولی ٬ ۹ سال است که در لیگ بازی میکند و یکی از بد ترین انتخابهای اول draft در تاریخ محسوب میشود.در رتبه دوم همان سال tyson chandler انتخاب شد ٬ او شاید توانست بعنوان یک متخصص بلاک و ریباند نامی برای خود دست و پا کند ولی هیچوقت در حد انتظاری که از او میرفت نبود.eddy curry که در رتبه ۴ انتخاب شده بود در تمامی این سالها که در لیگ بوده ٬ شاید بیشتر از اینکه با مربیان کار کند ٬ با متخصصین رژیم و لاغری فعال بوده٬ ولی باز هم هیچوقت نتوانست خود را به زیر ۱۵۰ کیلوگرم برساند. ousmane cisse هم پس از اینکه از ناحیه زانو جراحی شد ٬ خود را در روسیه یافت.او که در حال حاضر در اسراییل بازی میکند در زندگی خود هیچگاه در یک بازی nba نقش ایفا نکرد.

در سال ۲۰۰۲ تنها اسمی که از دبیرستان آمد amare studemire بود.او در مدت زمان کمی تا حد all-star پیش رفت.با اینکه گهگاهی در رختکن مشکل ساز میشود ٬ یا اینکه به دفاع کردن اعتقادی ندارد٬یکی از بازیکنان هجومی مهم در لیگ محسوب میشود.

در سال ۲۰۰۳ هم lebron james آمد. بچه ای که در همان دبیرستان تمام دنیا اخبارش را تعقیب میکردند.به محض حرفه ای شدن توانست خود را بعنوان شخص منتخب به همه معرفی کند. mvp ٬ مدال طلای المپیک٬ all-stars mvp عناوینی است که lebron توانسته در همین چند سالی که در لیگ است کسب کند. james مانند معجزه ای بود که برای بسکتبال آفریده شده است و رنگ و بوی جدیدی با خود به لیگ آورد.

travis outlaw و kendrick perkins هم که در همان سال draft شدند٬توانستند در لیگ موفق باشند٬ اما بقیه...؟

nadubi ebi که فرزند یک خانواده فقیر نیجریه ای بود ٬ بدلیل کشکلات مالی مجبور شد زود حرفه ای شود٬او که با عنوان garnett جدید وارد لیگ شده بود٬ پس از چند سال صبر نتوانست پاسخگوی انتظارات باشد و تا لیگ دست دوم ایتالیا سقوط کرد. james lang هم نتوانست موفقیت جالب توجهی کسب کند٬ او چندی پیش فلج شد و زندگی ورزشی اش به پایان رسید.

در سال ۲۰۰۴  اسمهای آشنایی مانند : dwight howard ٬ al jefferson ٬ j.r smith و josh smith وارد لیگ شدند. howard عنوان بهترین دفاع لیگ را برنده شد و توانست تیم خود را تا فینال nba پیش برد. al jefferson تا حدی که یک تیم را در اطراف وی جمع کنند بازیکن مهمی شد. و قهرمان slam dunk contest یعنی josh smith بعنوان یکی از شاخص ترین بازیکنان لیگ شناخته میشود..

shaun livingston در همان سال بعنوان magic johnson جدید وارد لیگ شد ولی بدلیل بنیه ضعیفش همیشه مصدوم بود و در نهایت نتوانست دوباره روی پای خود بایستد و ادامه دهد. قخذثقف سصهبف هم فقط توانست با خالکوبی هایش نامی در کند.sebastian talfair هم مانند پسر خاله اش stphan marbury بعنوان یک دردسر بزرگ که هیچکس او را نمیخواهد شناخته شد.

سال ۲۰۰۵  به عنوان أخرین سال draft دبیرستانی ها به تاریخ پیوست.

andrew bynum به اینکه گهگاهی با خبر هایی مانند بلند کردن یک خانم روی دوشش در زمان مصدومیت در یک میهمانی play boy و یا رابطه اش با خواننده معروف rihanna به گوش میرسد٬ به لطف کمکهای مربی اش kareem abdul jabbar توانست به یکی از سنتر های خوب لیگ تبدیل شود.

monta ellis که۳ ماه بدلیل افتادن از scooter  مصدوم بود ٬نهایتا توانست کمی بزرگ شود و استعدادهای خود را در golden state نشان دهد. و اسامی دیگری مانند :martell webster ٬ c.j miles ٬ louis williams و andry blatche هم توانستند بعنوان بازیکنان معمولی به زندگی ورزشی خود در لیگ ادامه دهند. gerald green هم  نتوانست  نامی بیشتر از قهرمان slam dunk برای خود دست و پا کند.

به هر حال اگر خیلی از این استعدادها٬ راه شکوفا کردن خلاقیتهای خود را در دانشگاهها یاد میگرفتند شاید سرنوشتشان متفاوت میشد.

هر دبیرستانی kobe یا lebron نیست...


How we can increase our height?
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:15 ق.ظ
A person necessarily assist to make seriously articles
I might state. This is the very first time I frequented your
web page and thus far? I amazed with the research
you made to create this actual submit incredible. Magnificent job!
shirelyEtulain.jimdo.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:24 ق.ظ
I like the helpful info you provide in your articles. I
will bookmark your blog and check again here frequently.
I am quite certain I will learn many new stuff right here! Good luck for the next!
adaptablebruise88.jimdo.com
جمعه 13 مرداد 1396 09:43 ب.ظ
Useful info. Lucky me I discovered your web site accidentally, and I am surprised why this
accident did not took place earlier! I bookmarked it.
BHW
جمعه 25 فروردین 1396 11:24 ق.ظ
This is a topic that is close to my heart...
Best wishes! Where are your contact details though?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


فهرست وبلاگ
پیوندهای روزانه
طبقه بندی
آرشیو
نویسندگان
پیوندها
نظرسنجی
  قهرمان nbaدر سال بعد چه تیمی است؟آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :
جستجو
آخرین پستها